Kesäloma käyntiin Lapissa
Yksi Oulussa asumisen parhaita puolia on se, että Lappi on niin lähellä. Viime kesänä kävin patikoimassa Pallaksella, ja tänä vuonna pääsin aloittamaan loman Aavasaksan ja Ylläksen maisemissa.
Kohtalaisen paljon aikaa kului jälleen kerran myös ruokapöydän ääressä.
Alla oleva juoma oli maustettu hauskasti gochujangilla:
Pallas-Yllästunturin kansallispuistosta löytyy monenlaisia retkeilyreittejä. Itse ennätin tällä kertaa tutustua Kesänkijärven sekä Tuomikurun kierroksiin.
Alla näkyvä juustolounas hankittiin Äkäslompolosta Jounin Kaupan juustotiskiltä:
Yllä puolukoiden ynnä muiden höysteiden kanssa tarjoiltu porotartar.
Alla oleva lager-olut on päässyt kuvaan sen takia, että se on tehty Torniossa Lapin Kullan alkuperäisellä reseptillä:
Lapista löytyy myös monia kiinnostavia Museokortti-kohteita. Me piipahdimme tällä kertaa Kittilän puolella sijaitsevassa Palsa-museossa.
Ensi kesänä olisi mahtava päästä pitkästä aikaa vaikka Kilpisjärven maisemiin. Mutta sitä ennen keskitytään tähän käynnissä olevaan kesään.












0 Comments:
Lähetä kommentti
<< Home