sunnuntaina, kesäkuuta 21, 2026

Juhannuksen mukavat ruokamuistot

Juhannus sujui taas tänä vuonna tutussa mökkiympäristössä ja kaikkein parhaassa seurassa. Mukana oli paljon tuttuja ja tärkeitä makuja (juhannusaaton uudet perunat ovat edelleen oman ruokavuoteni kohokohta).

Perheenjäsenet olivat tuoneet tarjolle kokonaan uusia ruokia ja ruokalajeja, yhtenä esimerkkinä voileipäkakkua koristanut upea punasipulikukka.



Nakkipiilot nauttivat etenkin perheen nuorimman jäsenen vankkumatonta kannatusta:



Aasialaisvaikutteisen grilliruoan kanssa oli tänä vuonna tarjolla kimchiä sekä (siskonpoikieni tekemää) superherkullista perunasalaattia, jonka ohje on otettu Yhteishyvästä:

Aasialainen perunasalaatti

1 kg perunoita (kiinteä lajike)
2 kevätsipulin vartta
1 pieni punasipuli
1/2 ruukkua korianteria
125 g retiisejä
100 g (1 prk) paahdettua valkosipulia & chiliä öljyssä
1 rkl paahdettua seesamiöljyä
1 rkl soijakastiketta

Lisäksi:
kevätsipulia
korianteria
(seesaminsiemeniä)

Pese perunat ja puolita isoimmat. Keitä ne kuorineen kypsiksi suolatussa vedessä (1 tl suolaa/1 l vettä). Valuta vesi ja jäähdytä perunat.
Huuhtele kevätsipuli ja kuori sipuli. Hienonna sipulit ja korianteri. Poista retiisien naatit, pese ja viipaloi retiisit.

Sekoita kaikki salaatin ainekset kulhossa ja nosta tarjoiluastialle. Viimeistele hienonnetulla kevätsipulilla ja korianterilla sekä halutessasi seesaminsiemenillä.



Isosiskoni loihti puolestaan pöytään kikhernetäytteisiä paprikoita, jotka myös herättivät runsaasti ihastusta. Ohje on Kotona-sivustolta:

Täytetyt suippopaprikat grillissä
 
4 (noin 500 g) isoa suippopaprikaa
4 valkosipulinkynttä
½ sitruunan mehu
3 rkl tuoretta salviaa hienonnettuna
1 tlk (380/230 g) kikherneitä suolaliemessä
1 pkt (200 g) fetajuustoa
1 dl emmentaljuustoraastetta
2 rkl oliiviöljyä
2 tl savupaprikajauhetta
1 tl juustokuminaa
½ tl suolaa
 
Leikkaa paprikoiden vihreävartinen kantapala irti ja poista siemenet. Säästä kannat. Kuori ja hienonna valkosipulit, purista sitruunanmehu ja hienonna salvianlehdet.
Valuta kikherneet ja laita ne kulhoon. Ota pieni pala fetaa sivuun koristelua varten ja murenna loppu juusto kikherneiden joukkoon. Lisää juustoraaste, valkosipulit, öljy, sitruunanmehu ja mausteet. Soseuta ainekset haarukalla karkeaksi tahnaksi. Lusikoi tahna pursotuspussiin.
Pursota tahna paprikoiden sisään niin, että ne täyttyvät kokonaan. Paina kantapalat kiinni paprikoiden päihin. Voitele paprikat öljyllä ja kääri ne yksittäin folioon.
Kuumenna grilli tai valmista hiillos.
Laita paprikat grilliin keskilämmölle ja kypsennä välillä käännellen noin 10 minuuttia. Grillaa paprikoita vielä suoralla lämmöllä molemmin puolin 5 minuuttia.
Poista foliot, laita paprikat tarjoiluastiaan ja murenna loppu feta annosten pinnalle.



Itse keitin pöytään muun muassa raparperihillokkeen, jonka ohjeen otin Kalevan juhannusruokaehdotelmista:

Raparperihilloke
 
noin 1 l raparperin paloja
0,5 dl vettä
1,5 dl hillosokeria
 
Leikkaa raparperi palasiksi ja mittaa kattilaan veden ja hillosokerin kanssa.
Kuumenna seos kiehuvaksi ja keitä miedolla lämmöllä 10 minuuttia. Nosta kattila pois levyltä ja anna hillokkeen jäähtyä.

Hillokkeen keittäjille hoksautuksena: hilloke on alkuun aika juoksevaa, mutta se jämäköityy kyllä jääkaapissa. Kalevan ohjeessa hilloketta on laitettu melko tuoreeltaan kakun väliin, mutta minä säilöin sen huolellisesti puhdistettuun lasipurkkiin.

Alla olevassa kuvassa hilloke on yhdistettynä muurinpohjalättyyn, tuoreisiin mansikoihin sekä kauravaniljakastikkeeseen. Maistui mahtavalta juhannuspäivän perinteisen pyöräretken jälkeen:


Muurinpohjalätyistä tuli mieleen, että voisin jonain juhannuksena kirjoittaa tänne juhannusruokien historiasta. Perinteistä pohjoispohjalaista juhannusjuustoakin pääsin taas tänä vuonna maistamaan.




pastanjauhantaa(at)gmail.com


Related Posts with Thumbnails