Vuoden 2011 suositeltavimmat ruokaohjeet ja ikimuistoisimmat ruokailutuokiot ovat olleet seuraavanlaiset:Tammikuu: Kiukaalla valmistetut makkaraperunat.
Helmikuu: Hei hoi haukimurekepihvit. Joskus sitä vaan ylittää itsensä.
Maaliskuu: Chilikana. Kokkausta yksikseen.
Huhtikuu: Browniesit vuohenjuustolla.
Toukokuu: Juustoinen sieniragu.
Kesäkuu: En osaa valita omistani, mutta tiedän, mikä tässä kuussa oli parasta: Ketun keittiön fattoush.
Heinäkuu: Feta-pekonisalaatista tuli välitön hitti.
Elokuu: Paistettu brie. Hyvä seura, parempi mieli.
Syyskuu: Susannan lätyt. Ja pimeä metsä.
Lokakuu: Afelia.
Marraskuu: Harlemin mureke.
Joulukuu: Munakoisorullat.
Ajattelin ensin kirjoittaa, että tämä vuosi on ollut niin kertakaikkisen kamala, että uusi vuosi on väistämättä tätä parempi, mutta on tässä vuodessa ollut tarkemmin ajatellen paljon hyvääkin. Tänä vuonna tehtyjen päätösten ansiosta pääsen luultavasti jatkossa pohtimaan ruokajuttuja myös työajallani, eli ei yhtään hullumpaa. Kiitokset siis tästäkin vuodesta kaikille blogitutuille ja mahdollisimman maukasta uutta vuotta teille kaikille!
Siellä oli monta maukasta asiaa listoilla ja erinomaisen maistuvan näköinen pavlova vielä kuvassa.
VastaaPoistaOnpas hienoa kuulla, että saat ilmeisesti ainakin jossain määrin harrastuksesta työn. Sehän on se ihannetilanne. Onneksi olkoon ilmeisen rohkeasta päätöksestä.
No en rohkeudesta tiedä, kun työ itsessään pysyy samana. Sisältö saa vaan uusia muotoja. Ehkäpä jatkossa bloggaankin aiheesta, vaikka tähän asti olen pitänyt työjutut poissa Pastanjauhannasta.
VastaaPoistaNo muutos vaatii aina pikkuisen rohkeutta ja itsensä haastamista, vaikka ei lopputiliä ottaisikaan ;-)
VastaaPoistaMielenkiinnolla odotan, mitä tuleman pitää.
onnea tulevaan!
VastaaPoistaJos nyt päättelin oikein tuon työn ja ruoan yhdistämisen, niin se on hieno juttu! Tuloksia odotellessa :)
VastaaPoistaJa kiitos tästäkin vuodesta ja sen kamalimpienkin hetkien jakamisesta <3 Onnellisempaa uutta vuotta kaikilla elämän osa-alueilla!
Suolaajahunajaa: Omalta mukavuusalueelta siirtyminen ei kieltämättä ole ihan helppo homma. Mutta tekee varmasti ihan hyvää.
VastaaPoistaNanna: Kiitos, onnelle olisi toden totta käyttöä.
Virpi: Kiitokset ovat tässä tapauksessa täysin minun puolellani. Olen oikeasti kaikesta huolenpidosta niin tuhat palvelusta velkaa. Voi kun kaikilla olisi noin urhoollisia ja uskollisia ystäviä (snif). :')
Mutta mukava nähdä, mitä kaikkea blogivuosi 2012 tuo tullessaan.
Ihanan inspiroiva blogi! Löysin sen viime vuonna etsiessäni jotakin reseptiä...
VastaaPoistaKiitos kun jaat kokkauksiasi ja ilolla odotan jatkoa!
Ihanan piristävä kommentti vuoden aluksi, kiitokset! :) Ja hyvää uutta vuotta!
VastaaPoistaParempaa uutta vuotta sinullekin! Tästä ruoka-työ-kuviosta kuulisin mieluusti lissää!
VastaaPoistaTsekkaa meikäläisen työpaikan henk.koht. kotisivu (ihan ensimmäinen googletustulos, kun etsii etu- ja sukunimellä) ja sieltä kohta tutkimushankkeet.
VastaaPoistaEttei mitään sen mullistavampaa. :)
*peukku ylös*
VastaaPoistaOh, olemme aivan imarreltuja että tykkäsit fattoushista noin paljon.
VastaaPoistaJa onnea tulevaan vuoteen ja uusiin haasteisiin. :)
(Näillä näkymin muuten olen tulossa huhtikuussa Ouluun.)
Taidan tietää syyn tuloosi, joten epäilemättä kohtaamme niissäkin merkeissä. Ja jos haluat tänne mittatilausblogimiittiä, niin semmoinenkin järjestyy helposti. :)
VastaaPoistaNiin ja onnea uudelle vuodelle myös sinne teidän keittiöönne. Ja leppoisaa loppiaista!
VastaaPoistaRosmariini: Hyvää ja vanhaa vuotta parempaa uutta ja elämyksellistä vuotta 2012!:)
VastaaPoistaArvelinkin että saattaisit olla selvillä mitä siellä on sellaista mikä minut Ouluun vetää (nyt pitäisi varmaan keksiä enemmänkin sanottavaa kuin abstraktiin vaaditut 200 sanaa).
VastaaPoistaMutta mukava olisi yhdistää Oulun visiittiin myös oululaisten ruokabloggaajien tapaamista, jos sopiva aika kalenterista löytyy. :)