Sivut

lauantaina, lokakuuta 22, 2005

Ruokaleffoja?

Ruoka on nyt muodikas aihe. Jamie Oliver sen pani alulle Kokkisodat, ruokalehdet sun muut ruokailmiöt vanavedessään. Yhtäkkiä ihmiset alkoivat säntäillä kaupoissa metsästämässä ciabattaa ja järjestämässä illalliskutsuja ystävilleen. (Me tietenkin joukon jatkona.;)

Ruoka on sen sijaan hyvinkin epämuodikas aihe mitä tulee vaikkapa laulujen sanoituksiin. Selailin nopeasti iTunesini musiikkikirjaston läpi, enkä kyllä ainakaan tähän hätään löytänyt yhtäkään biisiä, jossa puhuttaisiin ruuasta tai syömisestä. Viiniä, kahvia, yön viimeisiä drinkkejä sekä monia muita juomia lauluissa sentään kuluu. Ehkeivät katu-uskottavat popparit ja rock-nikkarit voi puhua teksteissään kovin maallisista aiheista - jos pitää välittää kuulijoille tuntemaansa maailmantuskaa, niin kuka silloin edes kaipaa sapuskaa? Kuvaavaa, että ainoa ruokamaininta, minkä nyt tähän hätään keksin, on Kolmannen naisen biisissä Äiti pojastaan pappia toivoi, jossa laitettiin sillivoileipää laulajan krapulaan.

Paitsi että onhan The Cardigansin I Need Some Fine Wine And You, You Need To Be Nicer:
Sometimes we talk over dinner like old friends
Till I go and kill the bottle,
I go off over any old thing,
Break your heart and raise a glass or ten
:)

Monissa kirjoissa ruoka sen sijaan on keskeisemmässä roolissa, samoin viime vuosina on tehty joitakin kivoja leffoja, joissa ruoka on ollut hyvinkin olennainen elementti. Ensimmäisenä mieleen tuli muutama kuukausi sitten nähty ranskalainen komedia Décalage horaire (itse tosin ranskaa autuaan osaamattomina vuokrasimme sen kotoisammalla nimellä Jet Lag), jonka pääosissa olivat Juliette Binoche (ei ollenkaan samanlaisessa roolissa kuin Sinisessä) sekä mielestäni ylettömän karismaattinen Jean Reno, joka näyttelee leffassa entistä kokkia ja esittelee sitä myötä yhdessä kohtauksessa myös kokkaustaitojaan. Mikäs sen hauskempaa.

Suomessa on tehty vielä enemmän ruokaan keskittyvä Gourmet Club, jonka on ohjannut Juha Wuolijoki ja jossa näyttelevät ainakin Hannu-Pekka Björkman ja Tapani Perttu. Oma ruokakerho olisi kyllä kiva, mutta ehkä se voisi toimia kuitenkin hieman eri periaatteella kuin tuossa leffassa. ;) Niin, ja viinileffoista pitää tietenkin mainita vastikään nähty Sideways. Tuota katsellessa kannattaa korkata itsellekin punaviinipullo.

Psst. Yleensä olen kyllä ihan perinteisten Hollywood-leffojen ystävä. Jostain syystä en nyt vaan keksinyt yhtäkään semmoista, jossa olisi keskitytty tavallista enemmän syömiseen. Frendeissä onneksi oli kokki ja siinä ohjelmassa jos jossakin tehtiin paljon ruokaa.

20 kommenttia:

  1. Tortilla soup tulee ainakin mieleen. (sen reseptejä löytyy muuten täältä)

    VastaaPoista
  2. En ole koskaan kuullutkaan moisesta leffasta, mutta pitääpä etsiä tuo jostain käsiinsä.

    Ja reseptisivutkin, jee! Kiitokset vaan taas linkkivinkeistä. :)

    VastaaPoista
  3. Entäpä Kummisedät? Niissähän tehtiin aitoitalialaiseen tapaan tomaattikastiketta kakarat kainalossa samalla, kun ammuttiin kavereita ikkunasta konepistoolilla. Ilmeisesti Sopranos-sarjassa on jatkettu samaa perinnettä, joskaan sitä ei ole tullut seurattua.

    VastaaPoista
  4. Sopranos-keittokirjakin on ilmeisesti olemassa. Samoin Amazonista näyttäisi löytyvän Cooking with Friends.

    VastaaPoista
  5. Meillä tuo Cooking with Friends löytyy kirjahyllystä, mutta enpä muista onko koskaan kokattu siitä mitään... ehkä kerran jotain purilaisia.
    Amy Grant kuulemma laulaa "A dinner and a movie and a baby or two". Mutta ei tämäkään laulu mistään resepteistä ja kotiäidin elämästä kerro :)
    Niin ja onhan sitten tämä Pizza Enricon "Mita sina sanoa", joka kertoo hjuvista pizzoista :D
    Dj N & Mela

    VastaaPoista
  6. Hehee, olinkin armeliaasti unohtanut koko Pizza Enricon. :)

    VastaaPoista
  7. Joo ja sit löytyy Kapteeni Ä-ni ja "Syyään eka". ;)

    VastaaPoista
  8. No tuo Syyään eka olisi kyllä pitänyt muistaa!

    "Nälkänen kissa on kiukkunen
    se rentoutuu vasta kun ruokit sen!"

    :)

    VastaaPoista
  9. Höhlä, ei olla katsottu kumpaakaan noista sarjoista, kamala aukko sivistyksessä.

    Tuota kotirouvasarjaa oli tarkoitus alkaa seuraamaan, kun sen ekaa tuotantokautta on niin kovasti kehuttu. Ja Frazierkin on kyllä kuuleman perusteella harvinaisen hyvä. Mahtaiskohan sitä saada DVD:llä...

    VastaaPoista
  10. Viiniä suositteleva baarimikko katseli minua ja ystävääni hämmästyneenä kun tokaisimme spontaanisti yhteen ääneen: "Me ei mitään Merlot´a juoda!" Hän ei siis ollut nähnyt Sideways-leffaa...

    Ruokaleffojen kingi on Peter Greenawayn "Kokki, varas, vaimo ja rakastaja", Pieni suklaapuoti on myös tietysti hyvä...

    VastaaPoista
  11. Pieni suklaapuoti tuli tuossa itselläkin mieleen. Ihana elokuva, ja siinäkin taisi olla pääosassa Juliette Binoche.

    Merlot-parka on kyllä kokenut Sidewaysin myötä aikamoisen arvonalennuksen. :)

    VastaaPoista
  12. leffat:
    Eat drink man woman
    http://www.imdb.com/title/tt0111797/
    - melkoista kiina.osaston säätöä

    Forrest Gump
    - shrimp encyclopedia :)

    piisit:
    Dr. Feelgood: Milk and alcohol

    VastaaPoista
  13. Omppuilijan tähtihetki: "He got me invested in some kind of fruit company."

    VastaaPoista
  14. Bingo! Nyt sen keksin: Ultra Bran "Suosi ulkomaista".

    Suomalainen ruoka on pahaa
    älä tuhlaa siihen rahaa
    Me ollaan niin fiinejä
    ettei maistella maaseudun tilaviinejä

    Espanjassa aurinko jo lämmittää
    kun Suomessa on kehno sää
    Aurinko kypsyttää tomaatit
    jokos sinäkin niitä ostit?

    VastaaPoista
  15. Lapinlahden lintujen Älä pure mun ananaata ei taida kelvata ruokabiisiksi, mutta miten teiltä tämä oli unohtunut:

    "Minä istun meijän sohvalla
    ja vejän naamariini jugurttia.
    Sotatila jatkuu Balkanilla,
    mä oon aina luullu että se on makkara."

    VastaaPoista
  16. Kas pirulainen, miten saattoi Aknestik jäädä hämärään! Tuo nuoruutemme orkesteri, jonka hyväntuulisen tohkeissaan soitettu puhtoinen poppi tahditti niin monia hilpeitä iltoja Rauhalan patiolla.

    Nyttemmin orkesterista ja jäsenistään näyttää se viaton alkuinnostus ("mahtavaa soittaa bändissä!") hieman haalenneen. Sääli - se oli (ainoa?) juuri oikea tapa esittää siloposkipoppia uskottavasti.

    VastaaPoista
  17. Tässä yhteydessä täytyy mainita kirja "Valkokankaan herkkuja", tekijöinä Jari Keränen ja Timo Malmi (Otava 2006).
    Kirjassa neuvotaan reseptit mm. Clemenzan pastaan a'la Kummisetä, chilikaakaoon a'la Pieni Suklaapuoti, sushiin a'la Lost in Translation jne.
    Suosittelen!

    VastaaPoista
  18. Led Zeppelinkin laulaa ruoanlaitosta ja esimerkiksi Lemon Songista käy ilmi, ettei Robert Plant osaa edes sitruunamehua itse pusertaa, vaan laittaa naisen asialle. "baby squeeze my lemon.."

    VastaaPoista
  19. Ja sitten vielä väitetään, että uusavuttomuus olisi vasta nykyajan tuotosta. :)

    VastaaPoista
  20. Ranskalainen illallinen on upea ruokaelokuva.
    Tykkäsin myös saksalaisesta Mostly Martha -elokuvasta, jossa supertarkka chef saa huollettavakseen siskontytön ja työpaikalle harmikseen italialaisen chefin. Siitä on tehty myös amerikkalainen versio, mutta alkuperäinen on minusta parempi.

    VastaaPoista