Kun kerran tähän on pakko osallistua, niin mitenpä siitä tämmöinen keskimääräinen pastanjauhaja tohtisi kieltäytyä. Sikäli oli hauska käydä kurkkimassa entuudestaan tuntemattomia blogeja, että satuin heti alkuun vanhan opiskelukaverini blogiin. Myös yksi toinen tänään korkattu blogi jostain top-listan häntäpäästä pääsi saman tien lukulistoilleni, joten ei mikään hullumpi tulos.
Ja jotta ruoka saataisiin tähänkin postaukseen, kannattaa käydä maistelemassa tiramisua, kookosta sekä herkkua. Lisäksi kannattaa näin työpäivän keskellä viettää ikuista kahvitaukoa sekä haaveilla samalla miedosta marinadista.
Olen muuten hulluna sanojen etymologioihin, minkä takia vilkuilen aina mielelläni Raholan syötäviin sanoihin. Marinointikinhan on ilmeisesti alun perin tarkoittanut (lihan) merikelpoiseksi tekemistä. Lisäksi tämä oli minulle ihan uusi tieto - joskaan tuo nyt ei millään tavalla liity ruokaan tai syömiseen.
Osana tätä tiistaimeemiä piti tulla sanomaan, että herkullinen on teitinkin blogi. Yleensä lueskelen masokistisesti ennen lounastuntia nälkäisenä. Omituinen kun olen.
VastaaPoistaHeissan, sisko, ja kiva kun kommentoit! En arvannutkaan, että blogimme voi toimia myös itsekidutuksen välineenä. :)
VastaaPoistaHauska muuten tuo meemi, kun se saa ihmiset kömpimään koloistaan kommenttilootien puolelle.
Vuoroin vieraissa! :)
VastaaPoistaTerve vaan, Herkku! Harvinaisen houkutteleva nimi sinulla ja blogillasi. Ja tuo Herkun herkut on vielä tuplasti parempi. ;)
VastaaPoistaTulipa tästä nyt sitten lisäkommentti itse tehdessäni tuota samaa blogikiertoajelua. Terveisiä kaikille ja hyvää syksyä!
VastaaPoistaHyvää kiertoajelun jatkoa vaan Timolle. Toivottavasti nautit maisemista!
VastaaPoista